BELOWNICA DO GAŁĘZI
Belownica do prasowania Biomasy, jako odnawialnego źródła energii.
Jest to urządzenie wychodzące naprzeciw problemom branży sadowniczej, w tym związanych z kryzysem energetycznym. Urządzenie umożliwi zautomatyzowane, kompletne i precyzyjne wykonanie zadania obejmującego przerzedzanie, zbiór oraz zmielenie i ubicie w baloty gałęzi i innych odpadów sadowniczych, takich jak liście, patyki, trawa, zgnite owoce. Maszyna będzie mieć również zastosowanie w leśnictwie, czy przy utrzymaniu zieleni miejskiej.
Urządzenie będzie mieć zastosowanie w każdego rodzaju sadach występujących na terenie Polski, jak i Europy (sadach jagodowych, porzeczkowych, malinowych, winnicach, śliwkach, jabłkach, gruszach itp.).
Maszyna umożliwi wdrożenie oszczędności, dzięki wysoce kalorycznej biomasie, którą zbierze i którą będzie można wykorzystać w biogazowni, w elektrociepłowni i w tradycyjnych piecach, co przełoży się na pozyskanie dużych ilości ciepła.
Sposób pracy maszyny:
Urządzanie zaczepiane będzie na tył ciągnika, pod tylny zaczep ciągany. W maszynie zamontowany jest siłownik hydrauliczny do regulacji wysokości pracy maszyny. Urządzanie pod zaczepem ma zamontowane dwie głowice zagarniające gałęzie na środek maszyny – ciągnika. Dwie głowice zagarniające posiadają teflonowe wałki posuwające gałęzie z ziemi. Dodatkowo od spodu głowic, znajdują się utwardzane talerze, które przesuwając się po ziemi kopią teren. Kiedy gałęzie trafią na środek urządzenia, podgarniacz przedni podnosi patyki z ziemi transportując je na drugi zabierak. Gałęzie trafiają do bębna obracając się wewnątrz i ubijając się. Urządzenie po napełnieniu otwiera się, a mechaniczne sprzęgło rozłącza napędy łańcucha. Bela ubitych gałęzi trafia na stelaż magazynujący, bądź przyczepę magazynująca, a w przypadku wersji podstawowej spada w środek rządka.
Maszyna na podbieraku gałęzi, tak jak i na talerzach płynnie kopiuje teren, tak by precyzyjnie wygarniać gałęzie z podłoża.
Całość z tyłu posiada dwa wzmacniane koła o dużej szerokości, aby nie robić kolein w międzyrzędach. Maszyna napędzana jest wałkiem z ciągnika. Dodatkowo na maszynie zamontowane są przekładnie mechaniczne, tak by uzyskać odpowiednią siłę ściskania. Oprócz tego w maszynie występuje chłodnica olejowa , wyspa elektrozaworowa, zawory bezpieczeństwa, sekcje umożliwiające kopiowanie, zamki hydrauliczne, wzmacniane łańcuchy, stabilna rama wzmacniana dookoła maszyny.
Innowacyjne cechy i funkcjonalności, przekładające się na korzyści dla użytkowników maszyny:
– w pełni zautomatyzowana do kompleksowego wykonania zadania zbierania i prasowania gałęzi oraz magazynowania gotowych beli;
– dostosowana do potrzeb i oczekiwań klienta. Może zostać zakupiona w dwóch opcjach:
1. podstawowej w cenie 110 tyś. zł, składającej się z prasy belującej ze zgarniaczami, jednej osi, wyrzutni belownicy na ziemię (jest do wersja ekonomiczna dla małych gospodarstw)
2. zaawansowanej w cenie 180 tyś. zł, rozbudowana wersja do zastosowań przemysłowych, składająca się dodatkowo z: systemu kontroli magazynu, wyrzut na przyczepę, elektrozaworów z joystickiem do sterowania urządzeniem i jego funkcjami, panelu sterującego oraz systemu kontroli ilości załadowanych bel;
– optymalizacja pracy pielęgnacyjnej w sadzie, poprzez skrócony czas wykonania zadania do maksymalnie 1,5 godziny, co przekłada się na czterokrotne zmniejszenie zużycia paliwa i na mniejsze koszty pracy. Obecnie proces ten wykonywany jest w kilku etapach: w pierwszym należy gałęzie poobcinać, następnie kolejnym urządzeniem lub ręcznie gałęzie są wymiatana na środek, tak aby w ostatnim etapie mógł przejechać rozdrabniacz. Prędkość jazdy jest bardzo wolna i niedokładna, dlatego należy wykonać ją dwa razy. Cały proces trwa nawet 5 godzin;
– użycie maszyny umożliwia usunięcie wszystkich chorych gałęzi z sadu. W obecnym procesie zmielone gałęzie pozostawiane są w sadzie lub spalane na pole, co powoduje, że zarazki przedostają się do gleby lub krążą w powietrzu i atakują zdrowe uprawy;
– niewątpliwie najbardziej oczekiwaną funkcjonalnością urządzenia jest możliwość odzysku zbelowanych odpadów z sadu w formie biomasy, jako odnawialne źródło energii.
Tagi: belownica do gałęzi, biomas,